Jak se dostat na Erasmus (zkušenosti z FEL ČVUT): Před nominací

Když se člověk rozhodne využít možnosti navštívit v rámci svých studií některou z evropských zemí v rámci studijního programu Erasmus, musí počítat nejen s rozdílnými podmínkami na zahraničních univerzitách, ale také se složitým administračním procesem na univerzitě vlastní. V tomto článku bych rád popsal, jaké problémy jsem řešil před odjezdem na Erasmus já.

Krok 1: Podání přihlášky

V poměrně velkém předstihu je potřeba učinit první krok – podat přihlášku, Na FEL ČVUT se to dělá v zimním semestru akademického roku, který předchází tomu, ve kterém je plánován výjezd (tedy i více než rok před odjezdem). Přihláška se vyplňuje elektronicky, nikde není uložena (aspoň v roce 2012 nebyla), doporučuji si tedy vyplněné údaje pečlivě zkontrolovat a případně si udělat i screenshot. Já jsem například zapomněl jméno jedné ze školy, na které jsem se hlásil. Mohl jsem si vybrat až tři školy, které mají dohody s ČVUT. Dohody mohou být buď fakultní nebo rektorátní. Jediný praktický rozdíl je, že nejdou kombinovat. Výběru škol je nutné tedy věnovat hodně času. Každý studijní program doporučuje určité školy, které by měly mít kompatibilní program, je vhodné se tedy těmito doporučeními aspoň částečně řídit.

Krok 2: Jazykové testy a pohovory

Brzo (1-2 měsíce) po podání přihlášky se konají jazykové testy. Nejčastěji je z angličtiny, já dělal navíc i němčinu (hlásil jsem se do německy mluvící země). Na testy se není potřeba nijak zvlášť připravovat, pokud máte úroveň každého jazyka aspoň B2 (Upper-intermediate). Jinak je příprava nutná (já jsem navštěvoval německé kurzy v Goethe institutu) – například v rámci předmětů Katedry jazyků FEL ČVUT. Chce to ale myslet dopředu. Čtrnáct dní před testem je pozdě.

Následující pohovory jsou jen ověřením znalostí, většinou se hovoří o situaci ve škole, problémech studentů nebo každodenním životě. Není důležité mluvit naprosto správně a plynule, ale vyjádřit myšlenku a vyvarovat se dlouhému přemýšlení.

Podle výsledků jazykových zkoušek a dosavadních studijních výsledků se stanoví pořadí nominací. Šance dostat se na svou vyvolenou univerzitu je velká (pokud jste si nevybrali univerzity z Anglie nebo TOP evropské univerzity, tak je konkurence větší). Já jsem zvolil Johannes Kepler Univerzity v rakouském Linci, protože mým hlavním cílem je zdokonalit mé znalosti němčiny.

V dalším díle popíšu své zkušenosti z procesu po nominaci na zahraniční univerzitu a také o tom, že na FEL ČVUT je postup poněkud specifický :) .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>