Jak sledovat ČT4 Sport ze zahraničí

Vzhledem k tomu, že Česká televize nemá zakoupená práva na vysílání Olympiády v Soči po internetu do zahraničí, je sledování olympiády (a zvláště českých sportovců) poměrně obtížné.

Nabízím návod, jak za poměrně malé peníze získat možnost sledování ČT 4 Sport i v zahraničí. Není to návod pro úplně běžné uživatele, ale ti zkušenější si s ním určitě poradí.

Potřebné znalosti:

  • Základy ovládání linuxu (editace konfiguračních souborů. SSH)
  • Základy znalost síťové problematiky vašeho operačního systému

Úvod

ČT 4 Sport lze sledovat pouze v České republice, a tak musíme nás počítač donutit, aby se tvářil, jako že v České republice je. To se dělá pomocí VPN. Komerčně nabízené služby jsou pro náš případ zbytečně drahé. Nastavíme si tady vlastní VPN server, ke kterému se budeme připojovat.

Nastavení VPN serveru

Server musí být umístěný v ČR, využijeme proto některého z poskytovatelů VPS serverů. Já používám VirtualMaster. Tam si založíme účet, nabijeme tam nejnižší částku (100Kč) třeba přes PayPal.

Vytvoříme VPS. Já jsem použil 4GB HDD a 512MB RAM ve verzi Personal s OS Ubuntu. Provoz takového serveru vyjde na 0.3581 Kč za hodinu. Počkáme, až se server vytvoří a připojíme se na něj přes SSH.

Nyní vytvoříme nejjednodušší nezabezpečený VPN server podle následující návodu.

Tímto máme spuštěný vlastní VPN server.

Nastavení klientského počítače

Nyní nám už stačí náš počítač připojit do vytvořené VPN sítě. Pro Windows 8 je zde docela pěkný návod. Pro ostatní platformy ho určitě najdete na Googlu. Stačí zadat VPN client PPTP „váš OS“.

Včera jsem takto sledoval hokej, na můj server byly připojeny 2 počítače z různých částí Evropy a připojení fungovalo plynule jen s velmi občasným zaseknutím, které bylo beztak způsobeno servery ČT. Podle článků na internetu o špatné dostupnosti ČT4 Sport v ČR, kdy se nenačetla ani stránka s přenosem, si myslím, že takto řešený přenos je spolehlivější i v ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>