2. WordPress konference – report z akce

Na konci dubna jsem zaznamenal ve facebookové skupině WordPress Meetup ČR příspěvek, že se koná druhá konference o WordPressu, nyní v jižních Čechách – v Hluboké nad Vltavou. Za normálních okolností bych asi nebyl nadšený z místa konání a byl raději, kdyby se konala v Praze, ale vzhledem k tomu, že tento semestr studuji v rakouském Linci, tak jsem se bez váhání přihlásil.

Celou konferenci sponzorovala (spíše zaplatila) firma Wedos, která poskytuje webhosting a VPS (sám tam mám několik webhostingových účtů). Nabídka prohlídky datacentra se mi líbila také, aspoň jsem se poprvé podíval, kde mé weby běží.

Nyní k samotné konferenci. Začínalo se v deset hodin dopoledne přednáškou o základech zabezpečení WordPressu, kterou vedl Radek Kučera. Pro mě to bylo příjemné zopakování základních pojmů a signál, že věnovat se zabezpečení má smysl.

Pokračovalo se dvěma přednáškami o cachovaní (kešování) ve WordPressu. Už jsem párkrát řešil problémy s rychlostí některých instalací, vždy mi pomohlo už původní nastavení pluginů, a tak jsem byl zvědavý, jak se dá nastavení měnit a tím web zrychlit. Základy kešování moc pěkně představil Jakub Klapka, s více technickými detaily pokračoval David Biňovec. První přednáška mi pomohla si ujasnit pojmy ohledně kešování, druhá mi ukázala pokročilé možnosti kešování, které se dají použít i mimo WordPress a určitě v nejbližší době tyto možnosti prozkoumám více do hloubky.

Další přednášku vedl Tomáš Andrlík a týkala se členských sekcí ve WordPressu. Několik klientů se mě již na tuto problematiku ptalo, zatím jim vždy v jejich zájmu poradil, aby šli nejjednodušší cestou a stránku jen zaheslovali a vše ostatní řešili manuálně. Až se některému z nich podnikání rozjede, rozhodně opráším poznámky z této přednášky.

Kulturní vložkou se stal výstup Daniela Dubravce, bývalého pracovníka zákaznické podpory Wedosu, který se podělil o perličky z komunikace s klienty. Z této přednášky žádné poznámky nemám, ale určitě se podívejte na video.

Posledním přednášejícím před obědovou pauzou byl Vladislav Musílek, který představil základy tvorby pluginů pro WordPress. Já jsem zatím žádný plugin pro WordPress netvořil, jen jsem pro své potřeby upravoval hotové, a tak přednáška pro byla vyjasněním pojmů a nyní mám pocit, že začínám rozumět tomu, jak je plugin postavený.

Po obědě ukázal možnosti Google Analytics Petr Bechyně. Musím přiznat, že webová analytika není můj oblíbený obor a rád nechávám analýzy na jiných. Nicméně tipy, které Petr řekl rozhodně při nastavování nových profilů v Google Analytics, si budu určitě pamatovat. Zejména část o Bounce rate a měření doby návštěvy poslední stránky. Také začnu používat komentáře!

Večer se pomalu blížil a pro mě přicházel vrchol dne – Zdeněk Dvořák a Michal Kubíček. Oba už dlouhou dobu sleduju na Twitteru a byly to pro mě dvě „známé tváře“.

Zdeněk Dvořák (známý jako Linki) promluvil o odkazech z trochu vyšší perspektivy, kdy se na ně nehledí jen jako na zdroj lepších ranků, ale také jako na zdroj návštěvnosti nebo prostředek pro budování značky. Toto téma je pro mě v poslední době zajímavé víc než kdy jindy. Jednak proto, že spousta mých webů má v tomto směru rezervy a druhak protože mám zapsaný předmět Web Search and Mining. Asi nejhodnotnějším tipem je pro mě nápad s budováním tématických balíčků a souhrnů. Je to takový ten nápad, který všichni používají, je všude vidět, ale dokud vám ho někdo neřekne, tak nad ním neuvažujete.

Závěrem večera a nejlepším přednášejícím byl pro mě známý internetový podnikatel Michal Kubíček. Ukazoval WordPress jako prostředek k vydělání peněz. Líbilo se mi, že vše ukazoval na konkrétních případech a často i řekl konkrétní číslo. To je jev, který v českém prostředí moc často nevidíme. Také se mi líbí přístup, že pokud mám nějakou teorii, tak si ji ověřím na vlastních projektech (neexperimentuji na klientech a nepřebírám slepě něco, co si přečtu na fórech ). Snažím se to dělat podobně.

Souhrn

Nevěděl jsem, co od dnešní konference očekávat. Nakonec jsem si odnesl několik popsaných papírů (obrazně) plných užitečných věcí, u kterých jsem si jistý, že většinu z nich ve velmi krátké době použiju. Rád bych poděkoval i firmě Wedos za zafinancování celé akce, i když si myslím, že v některých ohledech byli až moc štědří (jídlo a pití zdarma).

Osobně bych neměl nejmenší problém zaplatit pár tisíc za vstup na podobnou konferenci, protože její přínos byl pro mě obrovský. Jestli to bylo pro ostatní návštěvníky podobné, to nemohu posoudit, na networkingových schopnostech musím ještě zapracovat.

Závěrem bych rád poděkoval ještě všem organizátorům, kteří nezištně budují WordPress komunitu v Čechách a budu se těšit na další setkání a podobně zaměřených akcích.

Pár fotek z prohlídky datacentra Wedos

1 komentář u „2. WordPress konference – report z akce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>