PhoneGap: Vyvíjíme mobilní aplikace pomocí HTML, CSS a JS

PhoneGap je framework pro vývoj mobilních aplikací vlastněný společností Adobe. Umožňuje webovým vývojářům stavět aplikace pomocí JavaScriptu, HTML5 a CSS3 pro libovolnou cílovou platformu. PhoneGap používá platformu Apache Cordova.

Největší výhoda PhoneGapu tedy je, že nemusíte znát platformě závislé programovací jazyky (v případě iOS Objective-C) a přesto můžete pro tyto platformy produkovat mobilní aplikace.

PhoneGap podporuje kromě tradičních mobilních platforem jako je Android, iOS, Windows Phone a Blackberry také exotické jako jsou Amazon Fire, Firefox OS a Ubuntu.  Pro majoritní platformy je dostupná široká podpora přístupu k hardwarovému vybavení jako například kamera, datové úložiště nebo GPS senzor.

Instalace platformy

V následujícím návodu popíšu své zkušenosti s instalací a spuštěním první aplikace. Pro testování aplikací používám telefon HTC s Androidem a počítač s Windows 8.1.

1) Instalace ADT

Prvním krokem je instalace standardního ADT, které si můžete stáhnout z oficiálních stránek. Doporučuji si zkusit napsat a spustit na telefonu aspoň jednoduchou Hello World aplikaci (stačí projít průvodce vytvoření nové aktivity). Budete mít tak ověřeno, že telefon komunikuje s počítačem bez problémů. Případné problémy se mnohem lépe řeší, protože Eclipse IDE používá většina Android vývojářů. V případě HTC telefonů pravidelně nastávají problémy se správným ovladačem telefonu. S pomocí Googlu tyto problémy snadno vyřešíte. Složky \sdk\tools a \sdk\platform-tools přidejte to systémové proměnné PATH.

2) Instalace prerekvizit

Před instalací samotného PhoneGapu musíte mít nainstalováno Node.js a ANT. Návod pro Node.Js i návod pro ANT je přehledný a nejsou s ním žádné problémy.

3) Instalace PhoneGapu

Nyní už přichází na instalaci samotného PhoneGapu, ta není vůbec složitá a můžete postupovat podle návodu na oficiálních stránkách.

A pokud celým návodem projdete, měla by se na displeji vašeho telefonu objevit Hello World aplikace podobná této:

2014-05-31 21.59.00

 

Celkem rychlé ne? Pokud umíte ovládat počítač s OS Windows, tak by vám návod neměl zabrat více než pár desítek minut. S PhoneGapem začínám a v rámci předmětu Mobile Computing na JKU v něm budu vyvíjet aplikaci, se kterou jsem vystoupil v eClubu, na hlášení lokálních nedostatků a problémů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>