ATHENS: Týden v Paříži

V předposleathens_logodním listopadovém týdnu jsem navštívil v rámci programu Athens hlavní město Francie. V následujícím článku se s vámi podělím o své zkušenosti

Program Athens

Jedná se o krátkodobý výměnný program mezi technickými univerzitami v Evropě. Přesněji poslouží popis z webu ČVUT:

Program ATHENS byl zahájen v roce 1997 za podpory Evropské komise. Spojuje 17 významných technických evropských univerzit. Je to především ParisTech (sdružení 10 nejvýznamnějších pařížských Grandes Ecoles d’Ingemieurs, a sice ENGREF, ENPC, ENSAM, ENSCP, ENSMP, ENST, ENSTA, Ecole Polytechnique, ESPCI, INAGP), dále TU Delft, KU Leuven, INST Lisboa, UCL Louvain-la-Neuve, UP Madrid, NTNU Trondheim, TU Budapest, TU Wien, Politecnico di Milano, TU München, TU Warsaw a od roku 2008 Aristotle University of Thessaloniki a Istanbul Technical University.

Týdenní intenzivní kurzy. Uvedené univerzity poskytují v rámci programu ATHENS studentům vyšších ročníků partnerských technických univerzit týdenní intenzivní kurzy v moderních oborech a technologiích na špičkové vědecké úrovni. Kurzy jsou nabízeny dvakrát ročně (březen, listopad). Odborná část kurzů probíhá v angličtině, francouzštině nebo španělštině v rozsahu 30 hodin. Je doplněna kulturním programem v rozsahu 12-15 hodin, ve kterém mají studenti příležitost blíže se seznámit s kulturou a prostředím dané země. Je obvyklé, že po absolvování takových kurzů se řada studentů přihlásí na danou školu k dalšímu studiu. Kurzy jsou pravidelně hodnoceny z hlediska kvality.

ČVUT bylo k této skupině evropských technických univerzit přizváno roku 2003. Z členství v programu ATHENS pro ČVUT vyplývá povinnost zorganizovat několik kurzů v Praze a umožnit studentům ČVUT účast na kurzech partnerských univerzit.

Trip report

Pátek – příjezd

V páteční večer jsem přilétl na letiště CDG kolem jedenácté hodiny večer. Rychle jsem se přesunul regionálním vlakem RER B do stanice Massy – Palaiseau, kde jsem měl přes AirBnB pronajatý pokoj. Škola sice nabízela ubytování v pařížských hostelech, ale ty byly příliš vzdálené o mé školy, o které se zmíním ještě později.

Sobota – uvítání a prohlídka Latinské čtvrti

Během sobotního dopoledne jsme byli přivítání v Paříži v areálu univerzity Ecole Mines ParisTech. Následoval krátký raut a procházka po Latinské čtvrti. Nemám moc rád podobné organizované prohlídky, a tak si z procházky moc věcí nepamatuju. Ale používal jsem poctivě Swarm, tak se můžu zpětně podívat, kde jsme všude byli.

Poté jsme se už neorganizovaně vydali k symbolu Paříže – Eiffelově věži.  Pěšky. Cesta trvala asi hodinu a půl, a tak jsme měli spoustu času poznat hlavní bulváry a tradiční francouzská okna.

2014-11-15 17.19.20

Neděle – Návštěva Montmartu

Další organizovaná prohlídka, ze které si skoro nic nepamatuju. Nedá se nic dělat, součástí programu Athens je i tato kulturní část. Odpoledne jsme strávili v Louveru.

Pondělí – Pátek: Výuka ve škole

Od pondělí do pátku byla každý den výuka na zahraniční univerzitě. Já jsem si zvolil kurz „Introduction to Vehicle Dynamics“, který sice je velmi odlišný od mého hlavního oboru (Software engineering), ale chtěl jsem si vyzkoušet něco nového a také mě automobilová technika zajímá. Kurz se konnal na ENSTA ParisTech, která se nacházela jen deset minut od mého dočasného bydliště. Po škole jsem většinou na pozdní odpoledne a večer jezdil do centra Paříže a vracel se domů v pozdním večeru.

2014-11-19 20.38.35

Tipy pro Athens

Ubytování

Rozhodně doporučuji nabízené ubytování odmítnout a dohodnout se s pár dalšími lidmi a pronajmout si vlastní pokoj nebo celý byt. Kromě toho, že výrazně ušetříte, tak si můžete vybrat místo a kvalitu, která vám vyhovuje. Já jsem měl pronajatý pokoj jen pro sebe a stálo mě to jen o pár euro víc, než postel v osmilůžkovém pokoji v hostelu, který nabízela univerzita.

Doprava

Bohužel ČVUT neproplácí náklady na benzín v případě dopravy vlastním autem. Nezbývá tak jiná možnost, než si koupit letenku v den, kdy se dozvíte, kam na Athens pojedete.

2014-11-22 10.38.51

Kamarádi

Doporučuji se nebavit s českými studenty. S těmi se můžete bavit v Praze. Já jsem takto poznal několik lidí z různých částí světa (zjistíte, že v Paříži studují lidé z celého světa). Určitě se vyplatí navázat kontakty i mimo skupinu lidí z Athens. Má to minimálně dvě výhody – místní studenti okolní prostředí znají a můžou pomoci s řešením problémů (kde koupit lístek na oběd, jak se dostat na letiště co nejlevněji apod.) a také umí francouzsky. Navíc Paříž není tak vzdálená, a tak se nimi můžete po několika měsíci vidět znovu.

Škola

Na ČVUT není kurz absolvovaný v rámci Athens uznán – nejsou za něj udělovány žádné kredity (v případě jiných škol je to 2-3 ETCS kredity). To je na jednu stranu zklamání, ale můžeme z toho udělat výhodu – stačí splnit minimální požadavky (docházka a domácí úkoly), a tak si můžeme zvolit libovolný kurz a zkusit něco nového (jako jsem to udělal já). Ze závěrečné zkoušky můžete bez výčitek svědomí dostat F, protože pokud by ČVUT záleželo na výsledcích v zahraniční, tak nám kredity přidělí.

IMG_20141123_235058

Celkově hodnotím tuto týdenní zkušenost velmi pozitivně a doporučuji ji každému studentovi. Když budete chybět týden na své domovské škole, tak se nic závažného nestane, ale zahraniční zkušenost, kterou získáte, si budete pamatovat celý život. A navíc dostanete částečné stipendium (v případě Paříže to bylo kolem 8 tisíc korun).

2014-11-17 18.33.55

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>