Import produktů v PrestaShop 1.6

Pro jednoho z mých klientů dohlížím na vznik e-shopu. E-shop obsahuje velké množství produktů (ke dnešnímu dni kolem 50 tisíc, v nejbližší době 100-200 tisíc produktů). Nejprve jsme se snažili jít cestou hotového řešení. Zkoušeli jsme Shoptet a Eshop-rychle.cz. Shoptet jsme vyřadili z důvodů velké provozní ceny (měsíční cena se odvíjí podle počtu produktů), do Eshop-rychle jsme zkusili nahrát základní set produktů a záhy jsme narazili na omezení, která znamenala vydat se vlastní cestou. Prozatím jsme se rozhodli nevyvíjet vlastní řešení, ale zvolili jsme PrestaShop. Do budoucna podle obratů a návštěvnosti možná tento krok přehodnotíme. Na následujících řádcích se podělím o některé problémy, které jsem řešil při importu velkého množství produktů.

Import kategorií

Než začneme importovat produkty, musíme naimportovat kategorie. Dělá se to pomocí CSV souboru. My přebíráme katalogy od externích dodavatelů, v Javě máme napsaný skript, který katalogy naparsuje do databáze a z této databáze generujeme csv soubory. Zde mám jen jeden tip: U podkategorií můžete zadat Parent Category i jako její ID (tedy není nutné vkládat název). Mám tušení, že to může celý import trochu urychlit, protože se parsuje integer a ne string. V našem případě, kde máme asi 2500 kategorií se to moc neprojevilo, import je hotový během několika sekund.

Import produktů

V případě importu produktů už začíná trochu přituhovat. Každý produkt má několik obrázků. Celou složku s obrázky jsem nahrál na server do složky /img/src/. V našem případě je to asi 150 tisíc obrázků. V případě nahrávání přes FTP bychom se asi moc nechytali, protože spousta poskytovatelů webhostingu limituje výpisy adresářů. Naštěstí náš e-shop běží na vps, kde máme ssh přístup. A nyní důležitá věc! I když jsou obrázky jsou přístupné na adrese http://url/img/src/… , tak tuto adresu do CSV souboru nedávejte. PrestaShop ji bude posuzovat jako externí a na každý obrázek udělá HTTP request a to celý import velmi zpomalí. Raději použijte relativní cestu (vzhledem ke složce admin), v našem případě „../img/src/*“.

S předchozím doporučením zabere import 1000 produktů v závislosti na výkonu vašeho serveru 1-5 minut. Pokud máte slabý server, pak doporučuji fázi nahrávání svěřit nějakému brigádníkovi, protože se jedná o načítání předpřipravené mapy a jednotlivých souborů.

S dalšími tipy se podělím v průběhu konfigurace e-shopu.

2 komentáře u „Import produktů v PrestaShop 1.6

  1. Pingback: PrestaShop 1.6 a pomalý import produktů | Zápisník

  2. Pingback: PrestaShop 1.6: Tisk samolepicích štítků z administračního rozhraní | Zápisník

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>