Pioneer nabízí autorádia podporující Apple CarPlay a Android Auto

Poslední rok se zabývám vývojem mobilní aplikace pro použití v autě. Na začátku byla zajímavá prezentace od Andrease Rienera v rámci předmětu Principles of Interaction na JKU v rakouském Linci. Pokračoval jsem účastí v eClub Summer Campu, kde jsme společně s mým vedoucím diplomové práce Honzou Šedivým vypracovali podrobnou analýzu použití smarphonu (a wearables) v autě. Nyní se na tuto tématiku soustřeďuji v rámci Cloud Computing Center na ČVUT v Praze.

Co je to Android Auto?

Android Auto je platforma, která rozšiřuje funkcionalitu současných automobilových dashboard systémů (pro vysvětlení je to ta obrazovka, která zobrazuje a kontroluje navigaci, parkovací kameru a autorádio). Android Auto umožňuje k tomuto systému připojit smartphone (s operačním systémem Android 5.0 a vyšším) a používat některé z jeho funkcí prostřednictvím dotykového displeje integrovaného v palubní desce. Malou ukázku systému můžete vidět na následujícím videu:

Jak je to s podporou výrobců automobilů?

Podpora je mezi výrobci aut opravdu velká a všichni velcí výrobci budou systém podporovat ve svých nových modelech. U levnějších aut půjde pravděpodobně o příplatkovou výbavu.

Jak dostat Android Auto do současného automobilu?

Nyní se dostáváme k jádru tohoto postu. Ne každý zájemce o Android Auto poběží k nejbližšímu dealerovi pro nový vůz. Proto aftermarket výrobci autorádií začnou nabízet standardní 2DIN autorádia s displejem a podporou Android Auto. Prvním z nich je Pioneer, který začal v posledních dnech nabízet novou řadu NEX. Ceny těchto autorádií začínají na 700 dolarech, což sice není nejméně, ale pro někoho, kdo tráví v autě spoustu času, je přínos v bezpečnosti a komfortu obrovský. Zatím nemám žádné informace o tom, jak je to s českou podporou, ale dřív nebo později se určitě také dočkáme. Zatím můžeme posílat smsky a e-maily v angličtině.

Proč nezůstat u klasických CD přehrávačů?

Proč investovat téměř 20 tisíc korun do zařízení, které nenabídne prakticky nic nového? Přehrávat hudbu můžu ze svých (víc nebo míň originálních) CD.

Tím, že bude zařízení spojené se smartphonem, dostává jízda v autě určitý kontext a telefon může předpovídat určité akce:

  • Schůzka (která je v kalendáři) začíná v 11.00 v Dejvicích. Je 10.40 a projíždíme teprve kolem Průhonic. Telefon má informace o dopravě a ví, že dřív než v 11.15 se na místo nedostaneme. Nabídne tedy, že pošle ostatním účastníkům zprávu o tom, že se trochu zpozdíme. Na jeden klik tuto zprávu pošleme. Žádné hledání kontaktu, vytáčení, apod. Jeden klik. Právě nás telefon možná zachránil od nehody způsobené nevěnováním se řízení.
  • Jedete z Prahy do Znojma přes Brno po D1. Blížíte se  k Jihlavě a na displeji se ukáže upozornění, že je lepší jet přes Jihlavu, protože tato cesta je o půl hodiny rychlejší, protože v Brně je stávka traktoristů a celé město je ucpané. V Čechách se dají podobné kolony přežít, v Německu u Mnichova se může stát, že uváznete v zácpě na dvě hodiny, nepřijedete do cíle v 9 večer, ale v 11 na další den se dostatečně nevyspíte.
  • Jedete ze své pražské kanceláře do vilky za Prahou. Telefon pozná, že se blížíte ke svému domu a pár sekund před příjezdem otevře bránu a následně garáž. Nebo snad raději budete hledat dálkový ovladač a náruživě ho mačkat zatímco máte zařazenou zpátečku a překážíte ostatním v projetí?

Někteří budou argumentovat ztrátou soukromí. To už dnes stejně žádné nemáme. Mobilní operátoři zaznamenávají každý náš pohyb (trocha teorie), v Praze je na každém rohu kamera (do budoucna s rozpoznáváním obličeje). Ti, kdo mají telefon s Androidem, podívejte se na tuto url https://maps.google.com/locationhistory/ . Apple a Microsoft dělá nachlup to stejné. Když tedy už teď platíme tak vysokou cenu za to, že chodíme po ulicích, jezdíme po silnicích nebo máme u sebe mobilní telefon, se kterým se můžeme spojit s kýmkoliv na světě, kdykoliv nás napadne, pojďme využívat výhody z toho plynoucí a zlepšit tím kvalitu našeho života.

2 komentáře u „Pioneer nabízí autorádia podporující Apple CarPlay a Android Auto

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>