Jednoduché zálohování na Windows

Zálohování dat je důležité. To řekne každý trochu zkušenější člověk v IT. Už ale málokdo zálohy opravdu dělá. A ještě méně lidí je dělá pořádně. Před pár lety jsem zkoušel cloudovou zálohovací službu CrashPlan. Služba jako taková ze začátku vypadala velmi zajímavě, ale postupně jsem nacházel více a více problémů, a tak jsem ji po pár měsících přestal používat. Dlouhou dobu jsem pak zálohy řešil pomocí unixové utility rsync (i na Windows přes Cygwin), ale to také nebylo optimální řešení.

Nyní dávám šanci dalšímu řešení – EasyUS Todo Backup.

Program je v základní verzi zdarma a už tato verze bude mnoha uživatelům. Umožňuje zálohu celého systému, jednotlivých složek a i celých oddílů na disku. Co ji ve srovnání s prémiovou verzí chybí nejvíce, je možnost nabootovat zálohovaný počítač jako virtuální stroj – to se může hodit v případě, když počítač zkolabuje a je nutné ho odvézt do servisu.

Zatím jsem si nastavil zálohování celého systému jednou týdně a chytré zálohování nejdůležitějších souborů dvakrát denně. Vše se mi zálohuje na můj domácí server, kde mám tři 2TB disky v RAID5 a navíc se tento server zálohuje na vzdálené úložiště. Ve volné chvilce zkusím nasimulovat selhání počítače (a možná i diskového pole) a napíšu report, jestli a jak se data podařilo zachránit.

Trial verzi zálohovacího programu EasyUS Todo Backup (tedy tu, co umí vytvořit virtuální stroj, ale je placená po uplynutí testovacího období) si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>