Jak napsat diplomovou nebo bakalářskou práci na ČVUT (téměř) bez práce?

Jste v posledním ročníku bakalářského nebo magisterského studia, rozhodujete se nad tématem závěrečné práce (nebo ho už máte) a přemýšlíte, že začnete samotnou práci psát? Přečtěte si několik následujících tipů, které vám celé psaní výrazně ulehčí:

1) Nepoužívejte Word!

Jestli jste ve Wordu psali někdy práci delší než pár stran, určitě mi dáte za pravdu, že tvorba rejstříků, citací, zdrojů a dalších pokročilejších věcí je náročné (případně si dosaďte něco ostřejšího). V rozsahu více desítek stran a mnoha obrázků (grafů, tabulek a spousty dalších věcí, které tak rádi do prací dáváme, protože pak roste velikost) je navíc práce s dokumentem pomalá.

Když se vám práci ve Wordu přece jen povede nějak splácat, po vytisknutí vidíte, že to není ono. Z typografického hlediska prostě není Word optimální variantou (nepracuje úplně nejlépe například se zalamováním slov).

A co tedy místo Wordu použít?

2) Používejte TeX!

Pokud se ptáte, co to je TeX [tech], je to trochu smutné. Jestli jste celé své studium všechny technické reporty psali ve Wordu, ztratili jste mnoho hodin svého času. Ve zkratce se jedná o typografický (nebo sazečský) program, který vytvořit Donald E. Knuth, mimochodem jeden z předních informatiků na světě. Více si o TeXu přečtěte na Wikipedii. I když s tímto způsobem produkování dokumentů nemáte žádnou zkušenost, vezměte svou závěrečnou práci jako příležitost se to naučit.

Jenže začít psát tak rozsáhlý a složitý dokument (jakým bakalářka nebo diplomka je) od začátku by určitě nemělo smysl a bylo by to v rozporu s nadpisem tohoto článku – téměř bez práce. Navíc formátování a věci okolo něj nejsou to, čím se chcete zabývat. Co s tím? Nejvhodnější bude tuto část outsourcovat.

3) Použijte pořádnou šablonu!

ČVUT (a další univerzity určitě také) mají různé šablony (často každá fakulta/katedra svou), které jsou po krátkém hledaní snadno nalezitelné. Já vám ale pro vás alternativu – Dr. Petr Olšák, učitel na FEL ČVUT (a autor oblíbeného skripta Úvod do algebry, zejména lineární (pozn. aut. lineární algebry, nikoliv lineární úvod)) vytvořil před několika lety univerzální šablonu pro TeX, kterou může použít jakákoliv fakulta (z ČVUT, ale údajně existuje i verze pro MatFyz) a navíc je na výběr z české a anglické varianty.

Šablona pro sazbu studentských závěrečných prací na ČVUT – CTUstyle

Možná první sestavení pdfka bude trochu náročnější, ale berte to jako investici do budoucna. Pokud používáte Windows, hned z kraje vám doporučím používat TeX Live (s MikTeXem to nešlo), případně můžete položit otázku pod článkem.

4) Verzujte!

A poslední tip, který každého správného programátora už určitě napadl. TeXové soubory jsou vlastně zdrojové kódy a co se se zdrojovými kódy dělá? Ano, verzují se! Když pak něco smažete nebo si něčím nejste jistí, můžete vytvořit novou větev, vracet se v historii a mnoho dalších věcí, které verzovací systémy nabízejí.

Já svou práci verzuji zde: https://github.com/lukashruby/diploma-thesis , můžete tam sledovat můj postup. Ale jak jistě víte, země podle bible vznikla za 6 dní, stejně jako většina bakalářek a diplomek :) .

Ale vždyť je tam pořád spousta práce …

… nesliboval jsem, že to bude úplně bez práce. Popsaný postup vás zbaví různých nepříjemností s formátováním, číslováním obrázků, správou citací, zdrojů, vkládání vzorců a mnoha dalších. Vy se tak můžete věnovat činnosti, která vás baví a naplňuje. Protože v opačném případě byste si určitě zvolili jinou školu :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>